Pages

Telewizory plazmowe

...wady i zalety

Technologia plazmowa posiada wiele zalet w stosunku do LCD i CRT. Przede wszystkim, luminofory w telewizorach plazmowcyh pozwalają na uzyskanie szerszej gamy żywszych kolorów. Ponadto kąty widzenia, zwłaszcza w porównaniu z wyświetlaczami LCD, są bardzo szerokie. Wreszcie, kontrast w niczym nie ustępuje najlepszym telewizorom kineskopowym. Jedną z przyczyn jest wysoka jakość czerni. Wyłączony piksel nie emituje żadnego światła, inaczej niż w przypadku pikseli LCD. Telewizory plazmowe charakteryzują się też lepszą jasnością niż telewizory kineskopowe, osiągając od 900 do 1500 cd. Wyświetlacze plazmowe osiągają duże długości przekątnej przy bardzo małej grubości. Jest to duża przewaga nad telewizorami CRT, które jak wiadomo robią się coraz grubsze wraz ze wzrostem wielkości ekranu.

Na koniec kwestia opłacalności: wyświetlacze plazmowe są drogie. Nie dość, że ich produkcja jest kosztowna i skomplikowana, to elektronika kontrolująca wyświetlacz wymaga pewnych wysokowydajnych półprzewodników. Jest to spowodowane faktem, iż linie elektrod muszą przenosić kilkaset voltów przy wysokich częstotliwościach. Wysokie napięcie powodują, że wyświetlacze plazmowe zużywają dużo energii elektrycznej, więcej niż telewizory LCD.

Wyświetlacze plazmowe znajdują zastosowanie głównie w profesjonalnych wielkoformatowych systemach video. Duży rozmiar i jakość obrazu powoduje, że idealnie nadają się do oglądania DVD i obrazu w systemie HD. Telewizory plazmowe znalazły swe zastosowanie na rynku high-end, gdzie duży koszt, zużycie fosforu i duży pobór prądu nie mają wielkiego znaczenia, gdyż najważniejsza jest wydajność i jakość.

Rodzaje telewizorów:

Seria AGD - RTV